Cerkwie

Cerkiew Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Gorajcu

Cerkiew pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gorajcu z XVI w. – należy do najstarszych obiektów drewnianego budownictwa cerkiewnego w Polsce. Oprócz niej z tego okresu i na tym terenie zachowała się w Polsce cerkiew w Radrużu a na ukraińskim Roztoczu cerkwie w Potyliczu i Woli Wysockiej. Do początku lat 90. XX w. cerkiew datowana była na połowę XVIII w., w związku z czym nie wzbudzała większego zainteresowania i rzadko pojawiała się w publikacjach. Badania przeprowadzone przy okazji remontu w 1995 r., w szczególności odkrycie pierwotnych polichromii, wykazały, że cerkiew jest o 200 lat starsza.

Czytaj dalej

Obraz: 2018-05/240px-gorajec-cerkiew-narodzenia-naj-wi-tszej-marii-panny-hb3-.jpg

Cerkiew Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Dziurdziowie

Cerkiew pod wezwaniem Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy – murowana filialna cerkiew prawosławna (dawniej greckokatolicka) znajdująca się w Dziurdziowie. Należy do parafii Spotkania Pańskiego w Morochowie, w dekanacie Sanok diecezji przemysko-gorlickiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Czytaj dalej

Obraz: 2018-05/240px-dziurdziow.jpg

Cerkiew Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z Grąziowej

Cerkiew Narodzenia NMP z Grąziowej – drewniana cerkiew greckokatolicka, zbudowana w Grąziowej, przeniesiona w 1972 do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, umieszczona w sektorze bojkowskim.

Cerkiew z Grąziowej zbudowana została w 1731. Jest trójdzielna – składa się z trzech pomieszczeń – prezbiterium, nawy i babińca. Przed frontem i z boku biegną podcienia. Jest to typowa cerkiew bojkowska.

Czytaj dalej

Obraz: 2018-05/240px-sanok-skansen-bojkowsk-sektor-kostel.jpg

Cerkiew Narodzenia NMP w Cieplicach

Cerkiew Narodzenia NMP w Cieplicach – murowana cerkiew greckokatolicka, zbudowana w 1904 w Cieplicach.

Zbudowana została w miejscu starszej, drewnianej cerkwi z 1681, pod tym samym wezwaniem. Była to cerkiew parafialna, należała do dekanatu jarosławskiego. Po wojnie użytkowana jako kościół rzymskokatolicki.

Czytaj dalej

Obraz: 2018-05/cerkiew-cieplice.jpg