Cerkwie

Cerkiew Przemienienia Pańskiego w Grabowcu

Cerkiew Przemienienia Pańskiego w Grabowcu – dawna cerkiew greckokatolicka, wzniesiona w 1916 w Grabowcu.

W latach 1947-1957 służyła jako magazyn. Cerkiew w latach 1957-2002 użytkowana jako rzymskokatolicki kościół filialny Najświętszego Serca Pana Jezusa parafii w Nienowicach. Po 2002 obiekt nieczynny kultowo.

Czytaj dalej

Obraz: 2018-05/72402705.jpg

Cerkiew pw. Narodzenia Najświetszej Marii Panny w Łosiu

Łosie - wieś położona w dolinie rzeki Ropy, lokowana pierwotnie w 1359 roku, ponownie w 1524 na prawie wołoskim. Znana była z wytwarzania smarów do wozów, wykorzystywano do ich produkcji miejscową ropę naftową.

Tutejsza cerkiew pochodzi z 1810 roku, w 1928 roku została powiększona. Jest to budynek drewniany, konstrukcji zrębowej, z słupową wieżą. W środku ołtarz główny i ikonostas barokowo-klasycystyczny z przełomu XVIII i XIX wieku oraz polichromia wykonana przez Mikołaja Golonkę w 1935 roku.

    Czytaj dalej

    Obraz: 2018-05/240px-osie-cerkiew-narodzenia-nmp-widok-od-strony-zachodniej.jpg

    Cerkiew pw. Opieki Najświętszej MariiPanny w Owczarach

    Wieś Owczary, dawniej zwana Rychwałd, znana już w XIV wieku. Była podzielona na dwie części: polską i wołoską. Łemkowie zamieszkujący Rychwałd znani byli z hodowli owiec.

    Pierwsza cerkiew istniała tu już w XV wieku, obecna pochodzi z 1653 roku i była kilkakrotnie remontowana i rozbudowywana. Jest ona drewniana, jednonawowa, konstrukcji zrębowej, z wieżą konstrukcji słupowej z 1783 roku. Budowla kryta jest gontem. Wewnątrz znajduje się ikonostas z XVII-XVIII wieku oraz polichromia z 1938 roku.

      Czytaj dalej

      Obraz: 2018-05/240px-owczary-cerkiew-opieki-matki-bo-ej-widok-od-strony-po-udnowej.jpg

      Cerkiew pw. św. Parascewy w Kamiannej

      We wsi Kamianna w 1637 roku ustanowiono parafię. Dziś znana jest jako Centrum Apiterapii. Można w niej obejrzeć piękne rzeźbione ule, będące zabytkiem tutejszej kultury ludowej.

      W centrum wsi - naprzeciw Domu Pszczelarza stoi, zbudowana w 1937 roku, cerkiew. Jednonawowa, z dwiema symetrycznie umieszczonymi kaplicami, tworzącymi krzyż. Wyposażenie wnętrza jest współczesne, ludowe.

      Cerkiew użytkowana obecnie jako kościół rzymskokatolicki.

        Czytaj dalej

        Obraz: 2018-05/kamianna-cerkiew-medium.jpg

        Cerkiew pw. św. Parescewy w Uściu Gorlickim

        Uście Gorlickie - wieś położona w dolinie rzeki Ropy i potoku Zdynia. Założona pod koniec XIV wieku. Ponownie lokowana - na prawie wołoskim - w 1512 roku. Dawniej znana pod nazwą Uście Wołoskie lub Uście Ruskie. Znajdującą się tu cerkiew wybudowano w 1786 roku w typie budownictwa zachodniołemkowskiego . Jest drewniana, konstrukcji zrębowej z słupową wieżą. W środku późnobarokowy ikonostas z XVII wieku oraz polichromia figuralna i ornamentalna. Ołtarz główny pochodzi z XIX wieku.

        Cerkiew pełni obecnie funkcję kościoła rzymskokatolickiego.

          Czytaj dalej

          Obraz: 2018-05/240px-u-cie-gorlickie-cerkiew-w.-paraskewy-hb2-.jpg